ثبت جهانی مجموعه تاریخی خرقان شاهرود در دست پیگیری است

به گزارش آخرین خبر، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، مهدی جمال روز پنجشنبه 20 آذر ماه 1399 در بازدید از پایگاه تاریخی خرقان و در ملاقات با اعضای هیئت امنای این مجموعه اعلام کرد: مجموعه آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی به دلیل برخورداری از ارزش تاریخی و معنوی، زمینه ثبت جهانی دارد.

ثبت جهانی مجموعه تاریخی خرقان شاهرود در دست پیگیری است

او با ابراز رضایت از اجرای طرح سامان دهی این مجموعه تاریخی گفت: آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی از جمله مراکز پربازدید گردشگران است و سامان دهی این مجموعه در افزایش بازدید گردشگران و خدمات رسانی هر چه بیشتر موثر است.

جمال با اشاره به محدودیت موجود در زمینه ثبت جهانی آثار اضافه نمود: این اداره کل با انتخاب چندین مجموعه تاریخی و تهیه پفراینده ثبت جهانی فرایند قرار دریافت این آثار در فهرست جهانی را تسهیل نموده و سرعت می بخشد.

بنای آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی به همت انجمن آثار ملی ساخته شده و با آجر و تزئینات کاشی مزین شده است. آن چه از بنای کهن آرامگاه به جای مانده محراب زیبای آن است که با گچ بری های نفیس تزئین شده در جنوب غربی بنا قرار گرفته است.

مجموعه شیخ ابوالحسن خرقانی دارای کتابخانه، سوئیت های اقامتی و فضای تفرج گاهی است.

علی بن جعفر یا علی بن احمد خرقانی یکی از اکابر مشایخ طریقت است.

هرکه در این سرای درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آن کس که به درگاه خدای به جان ارزد البته به خوان بوالحسن به نانی ارزد از جملات معروف شیخ ابوالحسن خرقانی است.

منبع: گردشبان

به "ثبت جهانی مجموعه تاریخی خرقان شاهرود در دست پیگیری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی مجموعه تاریخی خرقان شاهرود در دست پیگیری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید